Användningsområden

Vi är många som testat webbtjänsten Voki och förbluffats över hur enkelt det går att skapa en interaktiv avatar, med möjlighet att spela in egen röst eller att skriva in text och få den uppläst med talsyntes. Nu har jag testat 3D Avatar Creator och inser att jag aldrig kommer att använda Voki igen. Den här appen är helt enkelt mycket bättre, åtminstone om du nöjer dig med att spela in din röst.

I appen skapar du en tecknad figur som är tredimensionell och styr den så att den gör i princip vad du vill. Lägg därtill att du med den här figuren kan skapa film och foton som du kan dela med dig av till andra.IMG_0342

Det första du antagligen vill göra när du startar appen är att skapa en avatar efter dina egna idéer. Du kommer att upptäcka att valen är tillsynes ändlösa. Varje val föder nya val. Det ger dig frihet att skapa avataren nästan precis efter dina önskemål. Vill du inte lägga tid på att skapa en egen behöver du inte. Men det är kul!

När du har skapat en avatar kan du arrangera en bild eller skapa en film med din karaktär i huvudrollen. Du kan även skapa en egen Emojifigur som du kan kan skicka till dina kompisar med iMessage.

IMG_0344

Bilder

När du ska arrangera en bild ska du först och främst välja om din avatar ska vara ensam i bilden, eller om du vill lägga till flera. När du har lagt till önskat antal avatarer är det dags att välja bakgrund. Du har tre val:

 • Ta en bild direkt med iPadens kamera.
 • Välja en av appens inbyggda bakgrunder.
 • Hämta en bild från kamerarullen.

Nu har du möjlighet att anpassa din avatar så den passar din vision för bilden. Ändra storlek, position, ansiktsuttryck, pose och blick genom de enkla verktygen. När du är nöjd kan du välja hur du vill dela bilden. Det finns bland annat färdiga delningsfunktioner med Facebook, Twitter och Instagram.

IMG_0345

Filmer

När du vill skapa en film med din avatar behöver du först välja vilken sinnesstämning hen ska ha. Därefter väljer du bakgrund på samma sätt som när du skapar bilder. Nu har du en uppsjö av verktyg till din hjälp för att skapa den film du har planerat att skapa. Under tiden du spelar in kan du ändra ansiktsuttryck, pose, kameravinkel och zoom. Du kan även rotera din avatar. Givetvis spelas din röst in under tiden du skapar. Om du inte blir nöjd, kan du göra om inspelningen.

IMG_0346

När du är nöjd med filmen kan du dela den direkt till Facebook, YouTube eller kamerarullen.

3D Avatar Creator är en grym app! Det finns mängder av funktioner som gör den attraktiv för både pedagoger och elever. Om jag ska hitta något negativt så är det väl att det finns köp inuti appen. Man kan inte skriva in text och få den uppläst, som i Voki. I framtida versioner hoppas jag även att utvecklarna låter oss använda fler än en avatar när vi skapar film. Men trots detta kan jag inte annat än att ge 3D Avatar Creator en femma i betyg. Det här är bra!

Funktioner

 • Skapa egna avatarer (digitala figurer) som är i 3D.
 • Komponera bilder med en eller flera av dina avatarer.
 • Skapa filmer.
 • Delning till Facebook, Twitter, Instagram, iMessage, YouTube och Kamerarullen.

Tänk utanför appen

Hela appen uppmanar mig att tänka utanför appen. Jag tror inte skaparna hade utbildning i åtanke när de skapade den, men oj vilka möjligheter den erbjuder! Dialoger på olika språk, berättelser om olika spännande platser, historiska porträtt, labbrapporter och egna tolkningar av klassiska konstverk är bara några förslag på vad 3D Avatar Creator kan användas till. Jag är säker på att du och dina elever kan hitta hur många användningsområden som helst. Dela gärna med dig av dina exempel och skapelser i kommentarsfältet.

Jonna Lundström Rådegård har gjort en film med en avatar som berättar historien om den ungerske läkaren Ignaz Semmelweiss, som upptäckte att barnsängsfeber var smittsamt och till sist fick läkarna att tvätta händerna.

Undervisningens syfte

Sv  Eleverna ska stimuleras till att uttrycka sig genom olika estetiska uttrycksformer.

Sv SvA  Få tilltro till sin språkförmåga så att de vågar uttrycka sig i olika sammanhang och för skilda syfte.

Sv  Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla kunskaper om hur man formulerar egna åsikter och tankar i olika slags texter och genom skilda medier. Eleverna ska även stimuleras till att uttrycka sig genom olika estetiska uttrycksformer.

En Mspr Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla en allsidig kommunikativ förmåga. Denna förmåga innebär att förstå talad och skrivet språk, att kunna formulera sig och samspela med andra i tal och skrift och kunna anpassa sitt språk till olika situationer, syften och mottagare.

Bl  Undervisningen ska bidra till att eleverna utvecklar sin kreativitet och sitt intresse för att skapa.

Förmågor som eleverna ska utveckla

Sv SvA En Mspr  Formulera sig och kommunicera i tal och skrift.

Bl Kommunicera med bilder för att uttrycka budskap.

Bl Skapa bilder med digitala tekniker.Ladda ner appen

Klicka för att enkelt komma direkt till rätt app för nerladdning!
Tips! Köper du betalappar från App Store eller Google Play har du rätt att ångra dig och få pengarna tillbaka, utan att ange orsak. Läs mer hos PappasAppar.se!

Volume Purchase Program (VPP)

Köper du appen till skola eller förskola via VPP får du ytterligare 50% rabatt på priset. Detta gäller vid köp av 20 eller fler licenser från Apple. Läs mer om VPP här!

16 Responses to 3D Avatar Creator – Film och foto med egna avatarer

 1. JB skriver:

  Jag tyckte att appen var jätte lätt att jobba med den var rolig och bra att använda om man har trågit.
  Jag tyckte att appen var lite dålig för det fanns bara ett språk det var engelska.
  Jag tycker att appen är bra att arbeta med när du ska ha engelska.
  jag ger appen 4 stjärnor.

 2. ce skriver:

  Appen var ganska enkel men lite svårt

  Det bästa va att vi fick bäste hur den skulle se ut och vad den skulle säga

  den va dålig för att den var på engelska och den hakade.

  till eng för att säga de och skicka till läraren och att sv

  Den appen får 5 från mig för 1-5

 3. Te skriver:

  Jag tyckte att den var enkel att jobba med. för att den var enkle att jobba med och den var inte komplicerad.

  Den var rolig att jobba med. Det dåliga var att det var på engelska.

  Man skulle kunna använda appen till no och so.

  Jag ger 5-5 poäng

 4. Ka skriver:

  Jag tyckte att appen var enkel att jobba med för att det var tydliga förklaringar.

  Det var positivt att man fick göra sin egen gubbe. Det var också positivt att man kunde välja färdiga gubbar. Jag tyckte att det var dåligt att appen var på engelska.

  Man skulle kunna använda den i engelska för att det står på engelska så kan man läsa in det på engelska.

  Appen får en 5 av mig.

 5. Mortada alhelu skriver:

  Appen var jätte enkel att göra avatar, Men lite svår att koma in på några avataror.

  Jag ger 4/5 betygsätt.

  Positivt: Att det fins roliga mönster.

  Negativt: Det fins inte många aktiviteter.

 6. AX skriver:

  Den var ganska lätt men också lite svår.
  De positiva är att den är väldigt rolig och att detär i 3D. Det negativa med appen är att väldigt mycket kostar.
  Jag ger appen en 4 i betyg.

 7. Jo skriver:

  Ja fast det var jobbigt att det var på engelska. Det bra med den var att var att man kunde där fanns coola kläder och massa olika rörelser. Det dåliga med det var att det var på engelska. Den fick 4 av 5.

 8. os skriver:

  Ja den var jätte enkel för att man skulle bara gör en gubbe och filma och prata

  Det var roligt för att man gör en fantasi gubbe.

  Nej vi har aldrig jobbat med denna appar betyg 5

 9. L.P skriver:

  Den var lätt att jobba med för att den var rolig.
  De 2 positiva sakerna med appen är att den var lätt och rolig och att man kan välja bland så mycket.
  Den negativa saken är att det var lite svårt att hitta rätt saker.
  Jag skulle kunna använda den här appen när jag ska göra redovisningar.
  Jag ger den 4/5 i betyg.

 10. AA skriver:

  Den var väldigt enkel och lite rolig. Det var bra att man också kunde prata in. Det var mycket att välja på. Det var lite svårt att hitta. Man kan använda det i skolan om man ska prata in något som en liten presentation. Betyg 4/5

 11. E.B skriver:

  Appen var rolig och bra. Det positiva var att det var kul. Det andra positiva var att det var lätt att använda. Det negativa var att om man tex tog en gittar sen när man tog tex att den skulle sjunga då finns inte gitarren med. 3/5

 12. Alva Persson skriver:

  Body poke var jätte roligt det var enkelt och kul man kan skapa nästan vad som helst i avatar väg! Det dåliga var att det var svårt att hitta sina andra avatarer som man gjort tidigare och vissa gubbar sparades inte. Jag ger body poke 5/5 poäng!

 13. H.F skriver:

  den va bra de va kul att joba med lite komplicerat och de for 5

 14. i.r skriver:

  Denna appen var jätte kul att jobba med för att den vissa saker var enkla att förstå .
  Det var kul att göra sin egen gubbe
  Det dåliga var att vissa saker var svåra att förstå.
  Denna appen tror jag faktiskt att man inte kan använda till skolarbete.
  Denna appen får 5/5

 15. markus skriver:

  Det var lätt att använda appen.

  Appen är väldikt rolig. Och den är bra till skolarbete

  Det är svårt att byta avatar.

  betyg:5

 16. Helen Lindmark skriver:

  En väldigt bra app som vi använder oss mycket utav. Eleverna har gjort egna filmer men jag har också gjort några i undervisningssyfte. För att se några utav filmerna kicka in på vår blogg http://iktsarskolan.moobis.se/

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Facebook
Twitter
Recensenter